Kategori

Altın & Gümüş

Altın, kolay işlenebilen, parlak sarı renkte, değerli bir elementtir. Altın eski çağlardan beri çoğunlukla yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Zenginliği ifade eden altın, sanayide de birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin uçakların camlarından tutun da astronotların kıyafetlerine kadar birçok alanda altının kullanıldığını biliyor muydunuz?
Yine altın gibi değerli olan bir başka metal ise gümüştür. Gümüş hem sektörel hem de ekonomik açıdan son derece önemli bir metaldir. Finans piyasalarında yüksek işlem hacmi olan yatırım araçlarındandır ve altının alternatifi olarak yatırım yapılmaktadır.

Altın bilezik kaç ayar olmalı?

22 ayar bilezikler sağladığı kullanım avantajı, kolda takılı olduğu için saklama ve güvenlik sorunu oluşturmaması ve model çeşitliliğinin olması açısından ön plana çıkmaktadır.

Gümüş kaç ayar olmalı?

Gümüş de tıpkı altın gibi bir ayar ölçüsüne sahiptir. Gümüş ayarları binlik sistem içerisinde tanımlanır. Bu sisteme göre en saf gümüşün değeri 1000 olarak kabul edilir. Ticari gümüş ise en az 999…

Altın Kaç Ayar Olmalıdır?

Ayar, yapılan takının içerisinde ne kadar altın olduğunu belirleyen bir ölçektir. Altın bir takıda altının yanı sıra bir kaç faklı metal de kullanılmaktadır. 24 ayar olarak bilinen altın saf altındır.…