Kategori

Elektrikli Ev Aletleri

Ev işlerinde kullanılan ve elektrikle çalışan aletlerdir. Bunlardan bazıları şunlardır;
Ampuller: Aydınlatmada kullanılır ve elektrik enerjisini ışık enerjisine çevirir. Ampullerin kullanıldığı yere, elektrik enerjisinin değerine ve cinsine göre çok çeşitli tipleri bulunur.
Elektrik süpürgesi: Elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren yüksek devirli bir motora sahiptir. Bu motorun yüksek devirli olması (20.000 d/d), yüksek emme gücü sağlar. Bu ise temizlenmesi gereken yerlerdeki tozları emer ve bir torbada toplar.
Elektrikli fırın ve ısıtıcılar (sobalar): Elektrik enerjisini ısı enerjisi şekline çevirip çalışırlar. Bunlarda rezistans adı verilen bir direnç teli vardır. Tel genellikle krom-nikel alaşımında bir elemandır. Bu tel, fırının veya sobanın uygun yerine genellikle tuğlaların içine yerleştirilir. Tüp rezistanslı, kuvars sobalar da revaçta olan ısıtıcılardandır.
Elektrikli ütü: Isı enerjisini, elektrik enerjisinden sağlar. Bunun içinde de direnç teli vardır. Son senelerde alüminyumdan yapılan ütüler hafif olmakta ve kolaylıkla kullanılmaktadır. Ayrıca buharlı ütüler, ütüleme sırasında kumaşa buhar üflemekte ve ütünün daha iyi yapılmasını sağlamaktadır.
Elektrikli çamaşır makinası: Bir veya bir kaç elektrik motoru bulunur. Çamaşır kazanının içindeki pervaneyi çalıştıran motor, çamaşırların kazan içinde dönmesini (sağa- sola) sağlar ve çamaşırı yıkar.
Buzdolabı: Besinlerin taze olarak saklanması için soğuk bir ortam sağlar. Bu maksadı temin eden yine bir motor bulunur. Motor, soğutma işini yapan özel gazı sıkıştırmaya yarayan pompayı tahrik eder.
Bunların dışında elektrik çakmakları, vantilatörler, el lambaları, elektrikli su ısıtıcıları, elektrikli battaniyeler, ekmek kızartıcılar, tost makinaları, elektrikli ocak, çeşitli ziller, karıştırıcılar (mikserler), meyve suyu makinaları, bulaşık makinaları gibi çeşitli elektrikli ev aletleri de bulunmaktadır.

Televizyon kaç ekran olmalı?

Televizyonun ekran boyutuna karar verirken, televizyonun konacağı odanın büyüklüğü ve televizyonun konduğu yer ile izlemek için oturulacak yer arasındaki izleme mesafe önemlidir. 65'' ve daha büyük…

Elektrikli süpürgenin emiş gücü kaç olmalı?

Emiş Gücü yani Air Watt, elektriklisüpürge alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik. Bu özellik süpürgenin ne kadar iyi çektiğini gösterir. Emiş gücünün 350-600 arasında olması idealdir.